Pasaulē dārgākā kafija – Kopi Luwak

Vai esat kādreiz atstājuši labu strēķīti savas algas vienas vienīgas kafijas tases dēļ? Vai esat aizdomājušies, cik daudz naudas cilvēki būtu gatavi samaksāt par patiešām ekskluzīvu kafiju? Un galu galā – kura tad ir pasaulē dārgākā kafija un kas veido tās cenu? Šis ir stāsts par neapšaubāmu kafijas luksusa čempioni, kuras dārdzības iemesli patiesībā nav nedz krāšņi, nedz daudzu gaumei tīkami. Šis ir stāsts par Kopi Luwak.

Bez šaubām, “Kopi luwak” ir pasaulē dārgākā kafija. Viena tās tasīte var izmaksāt līdz pat 100 dolāriem! Savu popularitāti tā ieguva pēc filmas “Bucket List” un pieminēšanas Opras Vinfrijas šovā. Taču kas šo kafijas veidu padara tik dārgu? Atbilde ir meklējama tās izcelsmē, kas ir, maigi izsakoties, neparasta. Kopi Luwak kafija tiek iegūta no kafijas pupiņām, kuras ir pārstrādājis konkrēts, Indonēzijā dzīvojošs dzīvnieks, saukts par palmu civetu jeb civetkaķi. Šī paša iemesla dēļ Kopi Luqak itin bieži arī dēvē par “kaķa mēslu kafiju” vai “civetkaķa kafiju”. Šī kaķa ekskrementi tiek ievākti, apstrādāti un pārdoti Kopi Luwak kafijas veidā. Indonēziešu valodā “kopi” nozīmē “kafija”, bet “luwak” – “civetkaķis”, tāpēc kafijas nosaukums šķiet visai loģisks.

Kopi Luwak kafija tiek saražota galvenokārt Indonēzijā, Filipīnās un Taizemē. No savvaļas civetkaķiem ik gadu tiek ievākti aptuveni 500 kilogrami pupiņu. Pērn krasi pieauga pieprasījums pēc “kopi luwak” kafijas, taču civetkaķu “produkcijas” apjomi joprojām ir ierobežoti. Šī paša iemesla dēļ pēdējo gadu laikā būtiski pieauga civetkaķu audzēšana to saimniecībās.

Atšķirībā no citiem kafijas veidiem, Kopi Luwak var sastāvēt no teju jebkuras šķirnes kafijas pupiņām, tāpēc atšķirties var arī kafijas garša; lielu lomu spēlē arī grauzdēšanas īpatnības, kas ne visur ir vienāda. Taču kā garšo izslavētā un mežonīgi dārgā civetkaķa mēslu kafija? Kafijas industrijas speciālistu vidū valda vienprātība, ka tās garša nav no labākajām. Izrādās, ka Kopi Luwak ekstrēmo cenu veido ne jau tās garšas vai smaržas īpatnības, bet tieši pats ekskluzīvais un neparastais pupiņu iegūšanas veids.