Kas ir kofeīns?

Kafija ir populārākais kofeīna avots pasaulē un, iespējams, galvenais iemesls tam, kāpēc šis dzēriens ir iemantojis tik lielu popularitāti. Bet kas tad īsti ir šis visiem it kā labi pazīstamais kofeīns un kāda ir tā ietekme? Par to vairāk šajā rakstā.

Kofeīns ir dabisks stimulants, kas ir sastopams tējas lapās, kafijas pupiņās un kakao augos. Tas iedarbojas, stimulējot smadzenes un centrālo nervu sistēmu, kas kofeīna lietotājam palīdz saglabāt možumu un kavē noguruma iestāšanos. Vēsturnieki ir izpētījuši, ka pirmā tēja tika iegūta 2737. gadā pr. Kr. Tiek uzskatīts, ka kafiju atklāja vairākus gadus vēlāk – to izdarījis kāds etiopiešu gans, kurš ievērojis, cik daudz papildenerģijas kafijas pupiņas sniegušas viņa kazām. Ar kofeīnu bagātināti dzērieni tirgū parādījās 19. gadsimta beigās, ātri vien popularitāti iemantoja arī enerģijas dzērieni. Mūsdienās, vismaz 80% pasaules iedzīvotāju katru dienu patērē kādu kofeīnu saturošu dzērienu; Ziemeļamerikā tie ir pat 90%!

Kā tas darbojas?

Pēc patērēšanas kofeīns ātri tiek absorbēts no kuņģa un nonāk asinsritē. No turienes tas dodas uz aknām un tiek sadalīts sastāvdaļās, kas var ietekmēt dažādu orgānu funkcijas. Protams, ir lieki sacīt, ka būtiskākais efekts kofeīnam ir tieši uz smadzenēm. Tas bloķē adenozīna iedarbību – adenozīns ir neiromeditors, kas atslābina smadzenes un liek just nogurumu. Normālā gadījumā dienas laikā adenozīna līmenis pakāpenis pieaug, liekot just aizvien lielāku nogurumu un izraisot vēlmi doties gulēt. Kofeīns palīdz palikt nomodā, jo tas savieno smadzenēs esošos adenozīna receptorus, taču tos neaktivizē, tādējādi adenozīna iedarbība tiek bloķēta un samazinās nogurums.

Kofeīns var arī paaugstināt adrenalīna līmeni asinīs, kā arī veicināt smadziņu aktivitāti, ko veic neiromeditori dopamīns un norepinefrīns. Šī kombinācija tālāk stimulē smadzenes un veicina uzbudinātības, možuma un koncentrēšanās stāvokli. Savas iedarbības dēļ kofeīnu bieži uzskata par psihoaktīvu narkotiku.

Kofeīna iedarbība ir diezgan ātra, piemēram, vienā kafijas tasītē esošais kofeīns asinsriti sasniedz 20 minūšu laikā, bet pilnā iedarbība iestājas pēc stundas. Ne velti kafiju uzskata par studenta labāko draugu eksāmenu laikā!