Kāpēc kafija liek justies mums tik labi?

Mēs visi atmināmies savu pirmo pagaršoto kafijas tasi – tā garšoja šausmīgi. Tā bija par karstu, par rūgtu un par saldu, taču tā spēja mūs noturēt nomodā svarīgās naktīs. Lieliska kafijas īpatnība bija tas, ka tā savu solījumu turēja ikreizi, kad to iedzērām, līdz ar to no tās ir grūti atsacīties. Tie, kuriem ir nācies to darīt, ļoti labi zina nepatīkamo sajūtu, kas rodas, kad vairs nedrīkst dzert kafiju. Kāpēc tas tā ir?

Tam pamatā ir divi iemesli: zinātnieki jau daudzus gadus ir izsecinājuši, ka kafija stimulē dopamīna izstrādāšanos. Dopamīns, savukārt, veicina eiforijas un patīkamās sajūtas rašanos – tās pašas, kuru izjutām, nogaršojot kafiju pirmoreiz vai iemalkojot kafiju agri no rīta. Līdzīgā veidā uz mūsu smadzenēm iedarbojas virkne narkotisko vielu, piemēram, kokaīns, amfetamīns un ekstazī. Kafija tomēr ir vispatērētākā psihoaktīvā substance.

Taču vai tiešā mums nepieciešams ir tikai smadzenēm sniegtais stimuls? Vai ar to var skaidrot to, kāpēc daļai cilvēku kafija ir teju kokaīna statusā – viņiem to vajag nemitīgi un viņi patiešām centīsies daudz, lai iegūtu tik ļoti kāroto dzēriena tasi. Kāds medicīnas students izlēma pārbaudīt kofeīna iedarbību uz viņa hronisko miegainību. Viņš tieši no papīra kafijas paciņas apēda visu tajā esošo kafiju. Viņš sacīja, ka viņam tik ļoti paticis ēst malto kafiju, ka viņš apēdis visas komplektā esošās 32 paciņas! Trīs dienas vēlāk mitējās viņa caureja un viņš visbeidzot aizmiga, pilnībā nokausēts. Vēl kāds students esot izdzēris divas kannas kafijas (aptuveni 20 tases) katru rītu, iekams doties uz universitāti. To, ka laiks pārtraukt, viņš sapratis, kad vairs neesot spējis kontrolēt roku trīcēšanu.

Kafija daudzējādā ziņā iedarbojas līdzīgi narkotikām – pirmoreizi tās iedarbība ir patiesi spēcīga, taču to patērējot aizvien vairāk, organisms ir piemērojies un to vienkāršāk absorbē. Ir nepieciešams aizvien vairāk kafijas, palielināt devu, tā teikt. Tāpēc ar kafiju, gluži kā ar visu labo dzīvē – laba daudz nevajag, un tad viss būs kārtībā!