Kafijas sniegtais labums veselībai

Lai arī daudzi kafijas dzeršanu mēdz uzskatīt par kaitīgu un nevēlamu ieradumu, mūsdienās ir pierādīts, ka, nešaujot pār strīpu, veselīgs ir teju jebkas, bet kafijai, kura turklāt ir diezgan dabisks dzēriens, ir priekšrocības, kuras ir apstiprinājuši pat zinātnieki. Iepazīsimies ar dažām no tām:

1. Enerģijas pieaugums

Kafijas sastāvā esošais kofeīns ir pasaulē iecienītākais psihoaktīvais stimulants. Pēc kafijas iedzeršanas kofeīns absorbējas asinsritē un dodas uz smadzenēm. Tajās kofeīns bloķē neirotransmitoru, kas tiek saukts par adenozīnu. Tā ietekmē paaugstinās citu neirotransmitoru darbība, kas paaugstina arī neironu aktivitāti. Uzlabojas atmiņa, modrība, reakcijas ātrums un vispārīgās kognitīvās spējas.

2. Kafija palīdz atbrīvoties no taukiem

Vai zinājāt, ka kofeīns tiek iekļauts teju ikvienā svara samazināšanas līdzeklī? Tam ir labs iemesls. Kofeīns ir viena no retajām vielām, kurai ir pierādīta iedarbība tauku dedzināšanā. Ir pētījumi, kuros ticis pierādīts, ka kafeīns var paaugstināt tauku dedzināšanas apjomu par 10% cilvēkiem ar lieko svaru un par 29% slaidiem cilvēkiem. Tomēr jāņem vērā, ka, ilgstoši patērējot kafiju, šī iedarbība var zust.

3. Svarīgas uzturvielas

Kafija ir kas daudz vairāk nekā tumšs dzēriens. Viena kafijas tase satur:

Riboflavīnu (B2 vitamīnu): 11% no dienā ieteicamā daudzuma;

Pantotēnskābi (B5 vitamīnu): 6% no dienā ieteicamā daudzuma;

Mangānu un kāliju: 3% no dienā ieteicamā daudzuma

Magniju un niacīnu: (B3): 2% no dienā ieteicamā daudzuma.

4. Samazina vēža risku

Izrādās, ka kafijas iekļaušana uzturā var palīdzēt pasargāt no aknu un kororektālā vēža. Aknu vēzi ir trešais nāvējošākais vēža veids, bet kororektālais – ceturtais. Kādā pētījumā, kurā piedalījās vairāk nekā 400 000 dalībnieku, tika konstatēts, ka tiem, kuri ik dienas izdzēra 4-5 tasītes kafijas, bija par 15% zemāks risks saslimt ar kororektālo vēzi.

Protams, ka šeit uzskaitītās priekšrocības ir diezgan pretrunīgas. Kafija nespēs ārstēt nedz mūsu nomāktību, nedz fiziskās kaites. Taču der atcerēties, ka tas ir dabisks dzēriens, kura sastāvā ir virkne noderīgu vielu, tāpēc tase kvalitatīvas kafijas reizi pa reizei noteikti nenāks par skādi – gluži pretēji!