Kādu ASV vēlēšanu iznākumu prognozēja lielākie ASV totalizatori

Lielākā daļa cilvēki ar likmju likšanu visbiežāk saista sporta totalizatoru, kuri nodarbojas ar sporta likmju pieņemšanu dažādiem sporta pasaules notikumiem. Tomēr totalizatori ir plašāka nozare. Pēdējās desmitgadēs stipri paplašinājies dažādu totalizatoru mērogs, it īpaši 21. gadsimtā, kad tehnoloģijas atļauj likmes aktīvi pieņemt totalizatoriem internetā.

 

Totalizatori vasaras lielāko daļu prognozēja Džo Baidena uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās. Likmes sāka pieņemt jau ilgus gadus iepriekš, taču RealClearPolitics apkopojums par lielāko ASV likmju pieņemšanas vietu prognozētajām varbūtībām pieejams no marta vidus, aptuveni tā laika, kad ASV sākās Covid-19 pandēmija. 8 mēnešus, kamēr tika apkopotas prognozes, varētu sadalīt trīs galvenajos prognožu posmos:

  • marts līdz jūnija sākums, kad totalizatori prognozēja prezidenta Trampa uzvaru
  • jūnijs līdz septembra sākums, kad totalizatori strauji mainīja prognozes uz Džo Baidena uzvaru, taču atgriezās pie šaubīgām prognozēm
  • septembris līdz novembris, kad Džo Baidens atkal izvirzījās prognožu favorītos

 

Šie rādītāji ir visu lielāko ASV politisko totalizatoru vidējie rādītāji, taču reti kuri no tiem krasi atšķiras. Visi prognozē līdzīgi, jo izmanto līdzīgu metodoloģiju. Politikas vērotāji ļoti vienkārši var izskaidrot šo varbūtību svārstības. Kamēr sabiedriskais viedoklis neatspoguļojas šajās svārstībās, dažādu notikumu ilgtermiņa iespaids atļauj totalizatoriem izvirzīt lielākas un mazākas varbūtības par vēlēšanu gala iznākumu. Tas ir līdzīgi kā sportā, kad, neatkarīgi no tā, cik labi komandai iet konkrētās spēlēs, sporta totalizatori palielina viņu kopējo iespēju uzvarēt visā turnīrā, ņemot vērā arī citus faktorus.

 

Donalda Trampa un Džo Baidena uzvaras varbūtību, galvenokārt, ietekmēja Covid-19 pandēmija. Lai gan sabiedrības viedoklis nekad nav bijis par labu Trampam, vēsture pierāda, ka tas var kļūdīties. Bukmeikeri to saprot, tādēļ, līdzīgi kā prognozējot negaidītu Trampa uzvaru 2016.gadā, totalizatori vēl pavasarī uzskatīja, ka Tramps uzvarēs. Pandēmijas izraisītā smagā ekonomiskā krīze ASV un prezidenta nevēlēšanās vai nespēja šo krīzi risināt totalizatorus pārliecināja par to, ka sabiedrības noskaņojums, visticamāk, nebūs pietiekami pozitīvs pret Trampu, lai viņš uzvarētu. Totalizatori precīzi prognozēja šo vēlēšanu iznākumu.

 

Uzzini vairāk – https://www.optibet.lv/sport